Новини

Десет причини защо Гърция фалира и вече не е държава

Има си причини защо най-славната древна държава изпадна в просрочие по задълженията си към МВФ и фалира, превръщайки се в икономически парий на света в 21-и век.

След като продължителната настойчивост на Тройката за икономии спомогна за създаването на рекордна безработица и бедност, министър-председателят Алексис Ципрас се опита да ограничи тези мерки, но в същото време той не предложи насрещни мерки за приходната част на бюджета, а една страна не може да оцелее само с добри намерения.

Въпросът е, че отпускането на спасителни средства и последвалите икономии нямаше да са необходими, ако Гърция бе управлявана правилно, пише Фаедон Букас в Greek Reporter.

Ето защо Гърция се докара до положението, в което вече да е трудно да бъде определена като държава.

10. Играта със сочене с пръст – Ципрас бе прав само за едно нещо по време на краткото си управление –  неконтролираните разходи от страна на сменящите се предишни правителства на ПАСОК и Нова Демокрация.

Политическите партии в Гърция се редуваха в плячкосването на страната и след това се обвиняваха една друга.

9. Беззаконието – Отношение “Е, това е Гърция” и пренебрегването на корупцията, участието в нея и преструването, че няма нищо лошо в това, създадоха една раздута държавна администрация, неефективност и некомпетентност, които направиха страната неуправляема.

В добавка усещането, че няма проблем да нарушаваш закони, които не ти харесват, което означава, че почти всички нарушават всички закони (пет приети закона срещу тютюнопушенето за 10 години). Гърците паркират по тротоарите, минават на червен светофар, когато си поискат или просто го игнорират.

По тази причина Гърция е такава днес: опустошена, фалирала и беззаконна, защото когато има закони и те не се прилагат, това е дефиниция като от учебник за беззаконие.

8. Корупцията – От Transparency International всяка година нареждат Гърция сред най-корпумпираните държави не само в Европа, но и в света и за това си има добра причина. Почти всички вземат подкупи – от данъчни инспектори, през политици, лекари, адвокати, архитекти, инженери, чиновници, автомобилни инструктори и всеки, който може да спечели нещо, като накара някой друг да плати за това.

Когато почти всички са фалирали, кой ще ги предаде? Нищо не покварява душата толкова бързо, колкото корупцията, чувството, че имаш право да вземаш подкупи и това да ти се разминава.

Ципрас заяви, че ще изкорени корпуцията, но засега не е направил нищо по въпроса и няма и да направи, защото гърците са приели, че това е начин на живот.

7. Възприетието – Светът мисли за гърците, че са мързеливи, корпумпирани, неефективни безделници, които пият узо, пушат цигара след цигара и се излежават по плажовете.

Това по принцип не е вярно (гърците имат най-дългата работна седмица в Европа, но много от тях, разбира се, просто седят на бюрата си и нищо не вършат), но Гърция подсилват това възприятие за тях с безразличното си отношение към всичко и сега дори и те вярват, че са такива, което улеснява много повече това да не правиш нищо, да ти се разминава и да се чувстваш добре от този факт.

Думата “дефолт” почти не можеше да се чуе, без около нея да има “Гърция”, и това в крайна сметка се превърна в реалност, макар че бяха нужни пет години, за да се стигне до тук.

6. Неконкуренти/непродуктивни – По-малко от половината гърци работят, близо 50% от хората под 25 г. са без работа, 25% от БВП е в недекларираната сива икономика, а правителството харчи 42% от ограничените си средства за социално подпомагане.

Прекалено много гърци се водят на работа по 40 часа на седмица, но всъщност не работят по 40 часа на седмица.

Гърците са и по-малко продуктивни като продуктивността им е 35 долара на изработен час, в сравнение с 55 долара за Централна Европа. От 193 държави в света Гърция се нарежда на 61-о място в класацията по Лекота на правене на бизнес на Световната банка.

Разбира се, че нещата стават по-лесно, ако дадеш “факелаки” – малък плик, натъпкан с пари, за подкуп.

5. Някой лъже – Ципрас, вече бившият финансов министър Варуфакис и говорителят на СИРИЗА Гавриил Сакеларидис не са способни да казват истината. Те твърдяха от 20 февруари, когато Гърция получи четиримесечно удължаване на спасителната програма, че едва ли не всеки момент ще бъде сключена сделка и че никога няма да има референдум или капиталови ограничения.

Сега Ципрас твърди, че заплатите, пенсиите и спестяванията са гарантирани, което означава, че следващата му стъпка е да направи като в Кипър и да сложи ръка върху половината или повече от това, което хората имат в банките.

Това не включва богатите, които крият парите си в тайни сметки в Швейцария, Люксембург, Лихтенщайн, Сингапур , САЩ и други данъчни райове. И не плащат данъци върху тях, естествено.

4. Мъртви компании – Забележително, Гърция има някои добри компании в миннодобивния сектор, във фармацевтичната индустрия, в козметиката, в доставките на строителни материали, в селското стопанство и дори държавни компании като Hellenic Petroleum.

Правителството обаче ръководи и мъртви компании, като многократно фалиралата железопътна компания OSE, която е безполезна, влаковете са полупразни, а служителите в нея получават пет пъти колкото годишната заплата от 18 000 долара на учителите и няма почти никаква стойност на открития пазар.

През 2010 г. от Тройката мислеха, че Гърция може да набере 70 млрд. долара от приватизация. Страната обаче е генерирала около 3 млрд. долара, а Ципрас не иска да позволи отдаването под наем или продажбата на компании, които никой не иска, а Гърция дори не може и да подари.

3. Несправедливост– Ако хората вярват, че се жертват за общото благо, те са по-склонни да приемат саможертвата, но всичко, което Гърция прави, е да жертва най-доброто си, което поражда възмущение. Пенсионерите трябва да чакат с месеци за първия си чек и с години за заработените от тях пари – осен ако не работят за компании като Hellenic Petroleum, като в тези случаи получават парите си бързо и в пълен размер.

Мерките за икономии, за които настояваха от Тройката, а впоследствие признаха, че са били прекалено строги, имаха обратен ефект и навредиха на работници, пенсионери и на бедните и се отразиха на икономическия растеж.

В Гърция изглежда никой не влиза в затвора, с изключение на бедните и имигрантите, което допълнително засилва убеждението на повечето гърци, че правителството пази своите. Това прави етичните хора по-неетични и подкопава идеята за обединението на нацията, защото всъщност всички дърпат в различни посоки.

2. Укриване на данъци – Най-голямата несправедливост, която вероятно би накрала и Далай Лама да удари някого, е, че докато на хората им излиза през носа – два подоходни данъка, два имотни данъка и 23% ДДС, който мъчи ресторантите, Ципрас заяви, че иска да промени това, но не подгони тези, които укриват данъци, както бе обещал.

Варуфакис, който обеща да “смаже олигархията,” всъщност се оказа смазаният и не е казал и думичка, откакто дава интервюта наляво и надясно, които имаха повече за цел да покажат червената лента зад вдигнатия ревер на сакото му.

1. Харчове – Да харчиш това, с което разполагаш, е просто добра математика, защото нито една страна не живее само от данъчните си постъпления – тя взема нови заеми, нови заеми, нови заеми. Гърция обаче издигна това на едно съвсем ново ниво.

Задълженията й са в размер на 339.36 млрд. евро и продължават да се покачват със 71 470 евро в секунда. Икономиите не успяха да ограничат дълга, защото няма достатъчно увеличение при Преките чужди инвестиции.

Loading

Admin

https://Chat.FreeUniBG.eu