30-те най-забележителни класики от Франкфурт 2019
От смайващо рядкото Ferrari 250 Testa Rossa до трактора за четвърт милион евро.
За мнозина тазгодишният автомобилен салон във Франкфурт е разочарование – с твърде много отстъстващи фирми и твърде малко интересни премиери (а и те до една бяха показани на публиката под някаква форма преди изложението, за да постигнат повече медиен шум).
В едно отношение обаче IAA 2019 задоволява и най-взискателните вкусове. Ако сте ценители на класическите автомобили, специалната изложба в зала 4 на франкфуртското Messe е задължителна спирка. В нея са представени дилъри на олдтаймери, реставраторски фирми и частни колекции. Някои от най-редките, красиви и скъпи автомобили в историята са изложени тук, само на една ръка разстояние. Ето какво хвана окото на специалните пратеници на “КОЛЕЛА”.
Ferrari 250 Testa Rossa Spider Ferrari Scaglietti (1958)
Eдин от най-редките и ценни автомобили на италианската марка. Дизайнът е на самия Батиста “Пинин” Фарина, майстор на купето е Серджо Скалиети, а производствената серия е от едва 20 екземпляра, нито един от които не е съвсем идентичен с останалите.
Ferrari 250 Testa Rossa Spider Ferrari Scaglietti (1958)
На търг тази кола би се продала за между 20 и 30 милиона евро.
Bugatti Gangloff 57SC (1937)
Type 57 е революция в дизайна на Bugatti през 30-те, дело на Жан Бугати, сина на основателя на компанията Еторе. Най-ценни са SC версиите (от Surbaissе – снижен, и Compresseur – компресор). Най-известният екземпляр от общо едва 43-те SC, версия Drop Head Coupe, днес е собственост на моделиера Ралф Лорън и се оценява на 40 милиона долара.
T1 pick-up, Porsche 550 Spyder
Две класики в едно: пикап на базата на легендарния микробус Т1, натоварен с едно от едва 90-те произведени Porsche 550 Spyder – почти близнак на колата, с която загина актьорът Джеймс Дийн през 1955.
Bitter CD Coupe (1974)
През 70-те бившият състезател Ерих Битер създава собствена компания за спортни автомобили и тунинг на Opel. Първият й самостоятелен продукт е CD – с американски дизайн и двигател V8 от Chevrolet. Поръчките вървят отлично, докато не идва петролната криза.
Mercedes 300SL Roadster
Както и на всяко друго изложение за класики в Германия, 300SL е доминиращият – и най-търсен от купувачите – експонат.
Mercedes 300SL Roadster
Тук фантастично реставрираните SL бяха над две дузини. Само да предупредим, че дамата на заден план не върви в комплект с автомобила.
Ferrari 250 GT SWB California Spider (1960)
От тази специална версия с по-късо междуосие, предвидена отначало само за американския пазар, са произведени само 56 бройки, някои от които са откупени от звезди от калибъра на Джеймс Кобърн и Ален Делон.
Citroen DS 21 Chapron (1969)
През 1968 Citroen официално оторизира ателието на Анри Шапрон да произведе ограничен тираж от кабрио версии на “Богинята”. Днес това е най-търсената разновидност от колекционерите. Преди броени месеци екземпляр, идентичен на изложения тук, бе продаден за 184 000 евро от RM Sotherbys.
Alfa Romeo 8C 2600 (1933)
През 30-те Alfa вече няма собствен отбор в шампионатите заради влошеното си финансово състояние, затова де факто официален тим на компанията става Scuderia Ferrari. Тази 2600 е цивилна версия на състезателната машина, с която Тацио Нуволари печели германската Гран при на “Нюрбургринг” срещу далеч по-мощните машини на Mercedes и Auto Union.
Alfa Romeo 8C 2600 (1933)
Първокласна реставрация.
Victoria 250
Eдин позабравен вече продукт на недоимъка в Германия след Втората световна война. Този микроавтомобил е създаден от Егон Брюч като Spatz (врабчето), но после индустриалецът Харалд Фридрих откупува патента, наема легендарния Ханс Ледвинка да пооправи конструкцията, и сменя името на колата на Victoria. Купето е от фибростъкло и е доста леко, но въпреки това колата е пословично бавна, защото се задвижва от едва 250-кубиков двигател с 10 конски сили. Ако това не ви смущава, можете да имате този екземпляр за 32 500 евро.
Benetton B194-05
Болидът с най-голяма заслуга за първата световна титла на Михаел Шумахер. Германецът седна в него за третия старт в сезон 1994 – злополучното състезание на Имола, което отне живота на Сена и Ратценбергер – и го спечели, а после със същата кола взе първото място и в Монако, Канада и Франция. В самия край на сезона болидът бе сменен и не участва в последния старт със скандалната катастрофа между Михаел и Деймън Хил, дала титлата на германеца.
Ferrari Testarossa (1987)
“Новата” Testarossa (Type F110) e създадена през 1984 по дизайн на Pininfarina, за да замести поостарялото Berlinetta Boxer. Задвижва се от рядък 12-цилиндров мотор с хоризонтално разположени цилиндри, зает директно от състезателните болиди от Formula 1.
Lamborghini Centenario Trattori (1960)
Юбилеен модел, произведен само в пет бройки. Ключът за запалването е от злато с инкрустирани диаманти. Цената: 250 000 евро.
Bugatti Brescia 35T (1926)
Една много специална версия на Type 35, създадена от Bugatti за участие в легендарното състезание “Тарга Флорио” в Сицилия. Обемът на двигателя е увеличен до 2.3 литра, но за жалост броени месеци по-късно правилникът е променен, забранявайки двигателите над 2 литра, и затова 35Т остава само с 13 произведени бройки.
e-Kaefer
Миналото среща бъдещето. Компанията е-Classics превръща стари “костенурки” в електромобили, давайки им максимален пробег от 200 км с едно зареждане.
Adler Typ Landauer
Adler (орел) е една от славните германски компании от началото на века, но след Втората световна война е предадена на Великобритания като част от репарациите и спира да съществува. Този 24/28 от 1905 година се задвижва от 4-литров мотор с 28 конски сили и развива солидните за онова време 65 км/ч.